12/08/22

Commonwealth Games 2022: India’s schedule on July 31 | Commonwealth Games 2022 News

- Advertisement -


NEW DELHI: After suffering defeat in their first match against Australia, the Indian women’s cricket team will lock horns against Pakistan in their Group A match at the Commonwealth Games 2022 on Sunday.
Indian men’s hockey team will also open their campaign against Ghana while world champion boxer Nikhat Zareen will be in action in 50kg Round of 16 bout.
Following is India’s complete schedule on Day 3 at the CWG 2022:
Lawn Bowls
1 PM: Tania Choudhury vs Shauna O’Neill (NIR) in Women’s Singles – Section B – Round 5
Artistic Gymnastics
1:30 PM: Men’s All-Around – Final (Yogeshwar Singh)
Weightlifting
2 PM: Men’s 67kg – Final (Jeremy Lalrinnunga)
Cycling – Track
2:32 PM: Men’s Sprint – Qualifying (Esow Alben, Ronaldo Laitonjam, David Beckham Elkatohchoongo)
Swimming
3:07 PM: Men’s 200m Butterfly – Heat 3 (Sajan Prakash)
Cricket T20
3:30 PM: India vs Pakistan in Group A
Swimming
3:31 PM: Men’s 50m Backstroke – Heat 6 (Srihari Nataraj)
Lawn Bowls
4 PM: India vs England in Men’s Pairs Section C – Round 5
Cycling – Track
4:20 PM: Men’s 15km Scratch Race – Qualifying Round (Venkappa Kengalagutti, Dinesh Kumar)
Table Tennis
2 PM: India vs Bangladesh in Men’s Team Quarterfinals
Boxing
4:45 PM: Nikhat Zareen – Baga Helena Ismael (Mozambique) in Women’s Over 48kg-50kg (Light Fly) – Round of 16
Boxing
5:15 PM: Shiva Thapa vs Reese Lynch (Scotland) in Men’s Over 60kg-63.5kg (Light Welter) – Round of 16
Squash
6 PM: Joshana Chinappa vs Kaitlyn Watts (New Zealand) in Women’s Singles – Round of 16
Weightlifting
6:30 PM: Women’s 59kg – Final (Hazarika Popy)
Squash
6:45 PM: Saurav Ghosal vs David Baillargeon (Canada) in Men’s Singles – Round of 16
Triathlon
7:01 PM: Mixed Team Relay – Final (Adarsh Muralidharan Nair Sinimol, Pragnya Mohan, Vishwanath Yadav, Sanjana Sunil Joshi)
Hockey
8:30 PM: India vs Ghana in Men Pool B
Cycling – Track
9:02 PM: Women’s 500m Time Trial – Final (Triyasha Paul, Mayuri Lute)
Badminton
10 PM: Mixed Team Quarterfinals
Weightlifting
11 PM: Men’s 73kg – Final (Achinta Sheuli)
Boxing
12:15 AM: Sumit vs Callum Peters (Australia) in Men’s Over 71kg-75kg (Middleweight) – Round of 16
Boxing
1 AM: Sagar vs Maxime Yegnong Njieyo (Cameroon) in Men’s Over 92kg (Super Heavyweight) – Round of 16
- Advertisement -





Source link

- Advertisement -

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,430FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles